THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hororový cirkus Konstanza a Schwadorfa nemôže sklamať z jedného dôvodu. THE VISION BLEAK je kapela s jasne vyprofilovanou víziou, pri ktorej je zrejmé, čo môžeme očakávať. Tretí album ide v línii danej minulými počinnmi, po ktorej je možné sa vydať alebo ju odmietnuť s tým, že takáto hudba vám nemá čo ponúknuť. Osobne mi tvorba nemeckého dua plne vyhovuje a baví ma, pričom som nič iné neočakával ani od nového albumu.
Od prvej noty intra až po záverečný výdych sa bude jednať o nabúšený, striktne metalový materiál so silnou porciou hororovej atmosféry. Osobité piliere tvorby zostali zachované, no pozornému uchu neujdú drobné posuny tým správnym smerom. Kombináciu precízneho a extrémne hutného zvuku, jednoduchých, maximálne efektných riffov spolu s hlboko položeným melodickým vokálom, podloženým klávesmi s hororovou atmosférou (stále) považujem za originálny koncept.
Ten je v plnej miere naplnený aj na „The Wolves Go Hunt Their Prey“, no nie bezo zmien. THE VISION BLEAK vsádzajú viac na gitary a okrem povinných gitarových kíl aj na prepracovanejšie riffy. Tie sa stihnú v každej skladbe viackrát zopakovať a tvoria tak jednoducho pochopiteľné skelety, ktoré s chytľavou rytmikou výborne spolupracujú. Okrem toho sú na novinke ďaleko viac rozpracované sóla, ktoré na debute temer absentovali. Celý materiál pôsobí v konečnom dôsledku temnejšie a hrá menej na prvoplánový efekt, čo je len dobre. Prekvapilo taktiež hojnejšie využitie blackového vokálu (a blastbeatu v „Deamon Of The Mire“), s ktorým koketoval Schwadorf ešte v časoch hlbokej minulosti EMPYRIUM. Sympatické je aj rozpracovanie orientálnej tématiky v koncepčnej trojke „The Black Pharaoh“, tento feeling sa tiahne celou nahrávkou. Citáciu minulej tvorby nie je cítiť, napriek tomu je možné v každom záseku nájsť niečo chytľavé a osobité. Trocha zamrzí, že sa Konstanz uchýlil k monotónnejšiemu vokálnemu prednesu, ktorý ale dáva materiálu depresívnejší nádych. Aranže a zvuk sú na absolútnej úrovni, gitary sú maximálne husté a nestrácajú sa ani vo viacerých vrstvách, klávesy a akustiky vkusne dopĺňajú melódie, basgitara hobľuje a mŕtvoly sa sypú z hrobiek jedna radosť.
Z nahrávky je cítiť nadhľad, s ktorým je zahraná, a to je jedna z vecí, ktorú na THE VISION BLEAK veľmi oceňujem. Nehrajú sa na zásadné umenie, no zo skladieb je zrejmé, že ich tvorcovia majú cit pre melódie a atmosféru. Iste, „The Wolves Go Hunt Their Prey“ nesadne hudobným elitistom alebo jazzovým fajnšmekrom a jeho opočúvateľnosť je vysoká. Ak si však chcete vypočuť nenáročný „horor metal“, ktorý si so skvelým zvukom vypálite na svojej zostave poriadne nahlas, sú Nemci výbornou voľbou. Do tretice je tak všetko dobré a dokonca lepšie ako „Carpathia“ – a ďaleko lepšie než ostatné pokusy o horor takých CRADLE OF FILTH.
„The Wolves Go Hunt Their Prey“ nesadne hudobným elitistom alebo jazzovým fajnšmekrom a jeho opočúvateľnosť je vysoká. Ak si však chcete vypočuť nenáročný „horor metal“, ktorý si so skvelým zvukom vypálite na svojej zostave poriadne nahlas, sú Nemci výbornou voľbou.
8 / 10
Ulf Theodor Schwadorf
- gitary, basgitara, klávesy
Allen B. Konstanz
- vokály, bicie, klávesy
1. Amala & Kamala (Instrumental)
2. She Wolf
3. The Demon Of The Mire
4. Part I: Introduction
5. Part II: The Shining Trapezohedron
6. Part III: The Vault Of Nephren-Ka
7. The Eldrich Beguilement
8. Evil Is Of Old Date
9. By Our Brotherhood With Seth
Set Sail To Mystery (2010)
The Wolves Go Hunt Their Prey (2007)
Carpathia - A Dramatic Poem (2005)
The Deathship Has An New Captain (2004)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Prophecy Prod./Napalm Records
Stopáž: 43:19
V recenzi to Arrow vystihl celkem přesně. Já bych jenom dodal, že zvuk (zejména kytar) je ne výbornej, ale přímo kulervoucí, a s tou oposlouchatelností to není (alespoň u mě) tak žhavý. Točím to tak jednou-dvakrát do týdne zhruba od koncertu Therion v prosinci, kde Vision Bleak předskakovali a pořád je to ono. Na pořádných bednách opravdu zážitek :)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.